מהם אישור נוטריון ואישור אפוסטיל - gbo-il

מהם אישור נוטריון ואישור אפוסטיל

אישור נוטריון ואישור אפוסטיל

אישור נוטריון על גבי מסמך מקנה לו תוקף משפטי ומהווה ראיה אותה ניתן להציג בפני בית המשפט. מתן אישור מן הסוג הזה הוא חלק מהסמכויות של הנוטריון, המחוייב אל כללי אתיקה נוקשים וכפוף אל הרישיון בו הוא מחזיק. רוב המקרים בהם נדרש אדם להציג אישור נורטיוני הם הגשת מסמכים או תעודות. תפקידו העיקרי של הנוטריון הוא לתת אישור על נכונות המסמכים, על דיוק העתקתם או על התרגום שלהם. ללא אישור נוטריוני לא ניתן לספק ערך משפטי למסמך. מבחינת בתי המשפט, חותמת של נוטריון היא הוכחה לאמינותו של המסמך או תרגומו.

אופן הענקת האישור הנוטריוני משתנה בין השירותים. נוטריון יכול לתת אישור העתק של מסמך נאמן למקור, אישור רשימת מצאי, אישור על ייפוי כוח, אישור חיים ועוד. מלבד הענקת התוקף המשפטי המשמעות של האישור הנוטריוני היא גם שימוש במסמך להליכים משפטיים או מנהליים ללא צורך בהבאת ראיה נוספת.

 מדוע נוצרה אמנת האפוסטיל?

בזכות אמנת האפוסטיל עליה חתומה ישראל ועשרות מדינות ברחבי העולם יכול האישור הנוטריוני להתקבל גם ברשויות מוסמכות של מדינות זרות. האפוסטיל הוא אישור לכך שתעודה או מסמך הם רשמיים, מקוריים והונפקו על ידי רשות מוסמכת. בעזרת אישור אפוסטיל ניתן לאשר את סמכותו של הנוטריון. חותמת אפוסטיל מאמתת את חתימת הנוטריון המופיעה על גבי המסמך ומעידה על כך שמדובר על נוטריון בעל רישיון המקובל על דיני המדינה בה הונפק האפוסטיל.

 שימוש באישור אפוסטיל

מטרת האפוסטיל היא למנוע מצב בו אדם המבקש להציג תעודה ציבורית ממדינה אחת במדינה אחרת יצטרך לעבור שרשרת אימותים ארוכה. במקום לאמת את התעודה הציבורית ברשות המוסמכת שהנפיקה אותה, לאמת את החתימה של הרשות המוסמכת במשרד החוץ ולבסוף לאמת את חתימת משרד החוץ בנציגות הדיפולמטית של מדינת היעד, האזרח יכול רק לפנות אל הרשויות המוסמכות לצורך אישור אפוסטיל על אישור נוטריון ולהשתמש בתעודה לצורך הצגתה במדינה אחרת החתומה על האמנה.

  זכאות לאישור אפוסטיל

הרשויות המוסמכות בישראל למתן אפוסטיל הן משרד החוץ, רשמים של בית משפט השלום ועובדי מדינה המונו על ידי שר המשפטים בהתאם לחוק הנוטריונים. על מנת להיות זכאי לאישור אפוסטיל צריך האזרח לאשר את המסמך אצל פקיד המוכר על ידי הרשות המוסמכת. בכל הנוגע אל התנהלות משפטית מול נוטריון, לאחר קבלת האישור והחותמת של הנוטריון אמור על פי האמנה האזרח לקבל את האפוסטיל על ידי פקיד בית המשפט. מנגד, תעודת תואר אקדמי חייבת תחילה בחותמת של משרד החינוך. לא תמיד זקוקים אזרחים להצגת אישור אפוסטיל ולכן כדאי להתייעץ עם נוטריון או עורך דין הבקיא בתחום. במידה וישנה דרישה כזו לצרכים משפטיים יש להכיר את הרשות המוסמכת הרלוונטית וכך לחסוך זמן ומאמץ.


[/av_textblock]

[/av_one_full]

[/av_section]