קרן המטבע הבינלאומית מציעה להטיל היטלים על מוסדות פיננסים - gbo-il
News
מערכת הבנקאות בעולם והבנקים בעולם כנראה ניצבים בפני שני היטלים חדשים שהוצעו על ידי קרן המטבע הבינלאומית, אשר דלפו לעיתונות לפני פגישת ה G-20 בוושינגטון ב -22 באפריל.
קרן המטבע – ארגון שהוקם בשנת 1944 ומטרתו היא לתמוך במדינות על ידי מתן הלוואות כספיות, פיקוח ובקרה על מדיניות כלכלית של מדינות ופיקוח על המערכת הכלכלית העולמית. כיום הקרן נותנת הלוואות ארוכות טווח למדינות שנמצאות במשבר כלכלי כחבילת סיוע ותמיכה במדינה.
במסגרת הדיונים השונים, קרן המטבע הציעה שני מסים חדשים על הבנקים על מנת לכסות את העלות של הכשלים שהיו ושיהיו בבנקים ובמערכת הבנקאות: היטל ראשון – “היציבות הפיננסית” (FSC), ו פעילויות מיסוי פיננסיות “(FAT) אשר ישולמו ישירות לקופת הממשלות. החשש העיקר של קרן המטבע הוא מחובות אדירים של ממשלות ושל מוסדות פיננסים גדולים.חובות אילו יוכולים לאיים את היציבות הכלכלית בכל העולם, לדוגמא הקריסה הכלכלית של יוון.
המס העיקרי, “מס היציבות הפיננסית – FSC” יספק לממשלות את הכספים כדי לכסות את העלויות האדירות של חילוץ עתידי( bailouts ), על פי קרן המטבע הבינלאומית, בעודו תורם גם למניעת נטילת סיכונים גבוהים קרן המטבע ממליצה שהיטל זה יעודכן עם הזמן ויושתת על בסיס פרוגרסיבי ועל בסיס לקיחת סיכון.
אם ההיטל (המנגנון) יתוכן כראוי זה ימנע ממשלות בעתיד מלינטוש מוסדות פיננסים חשובים מדי, גדולים מדי, או גלובליים מכדי להיכשל מפאת חוסר יכולת לתמוך כלכלית במוסד. ההיטל השני שהועלה על ידי קרן המטבע “פעילויות מיסוי פיננסיות – FAT” יהיה מושתת על בסיס רווחים ותגמול של המגזר הבנקאי. “בהתאם לתכנון ולמנגנון שיושתתו,ה- FAT תבטיח כי המגזר הפיננסי יתרום לא רק לחילוץ כספי נטו אלא יתרום לתחומים רחבים יותר שיגרמו למשברים פיננסיים,” על פי המסמך שדלף מ IMF.  בישיבה הועלו תגובות שונות למדיניות החד צדדית של קרן המטבע, במיוחד מקנדה והדגש הוא כי אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא עניין הארביטראז’ על מנת למנוע מצב של כפל מס במדינות שונות על ידי אותם מוסדות פיננסים.

“הנסיון של המדינות במשבר האחרון נבדל זו בזו וכך גם הניסיון בטיפול בגופים הפיננסים והן גם יכלו לטפל במקרים בהתאם לסדר העדיפויות שלהם, אבל המדינות לא חסינותן מפני הסיכון בעתיד ממשבר הכלכלי,” הנייר העמדה של קרן המטבע מזהיר. “פעולות חד צדדיות להקטנת הסיכון עלולות ואולי גם לסכן את התחרותיות בענפים שונים -לאומיים ופיננסים.”

 

סיכום נייר העמדה של הקרן המטבע ממליץ ש: “פעולה מתואמת בינלאומית תקדם את הנושאים שנדונו עבור מוסדות בינלאומיים ותיהיה קלה יחסית ליישום.”

 

אתם מוזמנים לפנות אלינו לפגישת הכרות אישית ללא כל התחייבות בטלפון: 4257 03-510 ,

באמצעות דוא”ל: [email protected] או באמצעות טופס יצירת קשר

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© ‫Copyright - gbo-il