המשבר הכלכלי והבנקאות הפרטית בשוויץ - gbo-il
News

המשבר הכלכלי שהיכה בעולם בשנה האחרונה לא פסח על הבנקאות השוויצרית.
הבנקאות הבינלאומית והבנקאות השוויצרית עברו טלטלה חזקה. בנקים רבים נסגרו ותקנות וחוקים השתנו באופו ניכר.

במשך עשרות שנים, הבנקים בשוויץ התמחו בבנקאות פרטית לפרטיים וחברות. תחום הבנקאות פרטית הינו תחום סולידי וריווחי שמנוהל לטווח ארוך על ידי בנקאים מנוסים ושמרנים. במשך עשרות שנים זה היה תחום הפעילות העיקרי של הבנקים בשוויץ ומכאן גם יצא שמם למרחוק אבל בשנים האחרונות חלק מהבנקים נכנסו לתחומים חדשים וריווחים והקימו אגפים לבנקאות להשקעות.

במקום להיתעסק בבנקאות הפרטית השמרנית, הבנקים הקימו מחלקות בנקאות להשקעות אגרסיביות אשר נוהלו בידי בנקאים צעירים ושאפתניים והתחילו להתיעסק במכשירים פיננסים מורכבים, מינופים ומימון באופן רשלני שלא הלם את רמות הסיכון של הבנק אבל טמן בחובו פוטנציאל לרווחים אדירים לבנק וכנגזרת לזה – בונוסים אגדיים למנהלים. ואכן, הבנקים הגדולים והמובילים המדינה – UBS וקרדיט סוויס דיווחו על הפסדי עתק בלתי ניתפסים בהשקעותיהם והיהי חשש ממשי לקריסתם.

בנוסף, לקוחות רבים של אותם בנקים נפגעו ואיבדו את האמון בבנק כך שבגרו חשבונות ועברו לבנקים אחרים. נטישת הלקוחות פגעה קשה דווקא בתחום היציב והמסורתי בבנקאות השוויצרית – הבנקאות הפרטית.

שינויים שחלו בבנקים בשוויץ בעקבות המשבר:

לקוחות אמריקאים אינם רצויים בשוויץ – רוב הבנקים בשוויץ אוסרים על קבלת לקוחות אמריקאים חדשים ומונעים מהם להיצטרף לבנק. הבנקים בשוויץ ראו והפנימו את העוצמה והנחישות האמריקאית בפרשה עם UBS ובעקבות כך, לא מוכנים לקבל לקוחות אמריקאים. אם אתה אזרח אמריקאי, שילמת בעבר מס בארה”ב או יש לך גרין קארד – אתה בבעיה. גם אם תיהיה מוכן לחתום על W9 ו W8 (הצהרת הון לרשויות המס בארה”ב) לא בטוח שתוכל לפתוח חשבון בנק שוויצרי.

זהירות ושמרנות במתן יעוץ השקעות – יועצי ההשקעות בבנקים בשוויץ נזהרים ומסייגים כל המלצה שלהם לפעילות בחשבון הלקוח. לקוחות רבים האשימו את הבנקאים בהפסדים שנגרמו להם וביעוץ השקעות רשלני שקיבלו. האוויה הקשה במחלקות היעוץ גרמה לפחד אצל חלק גדול מהיועצים ובעצם שיתקה את מערכי היעוץ. היועצים בבנקים נכנסו למגננה והפכו להיות שמרנים במיוחד.חלק מהיועצים פשוט הפסיקו לייעץ בתחומי המניות, קרנות נאמנות וקרנות גידור אלא רק במכשירים הכי סולידיים. בגל העליות של החודשים האחרונים בשווקי המניות, אותם לקוחות התמרמרו על היועצים שלהם שפיספסו את הראלי בשווקים.

מדיניות הלוואות נוקשה – בעבר הבנקים נתנו ללקוחותיהם הלוואות ומינופים לקניית ניירות ערך בקלות יחסית. הלקוחות והבנקים הרוויחו במשך כמה שנים טובות (2003 – 2008) אבל המשבר טרף את הקלפים וכספי הלוואות שהושקעו בכל מיני מכשירים פיננסים, מניות ואגרות חוב שקרסו, הכניסו את הבנקים ואת הלקוחות לבעיות קשות והפסדי עתק. כיום רמת המינוף שהבנקים מעניקים נמוכה משמעותית מהעבר.

הקפדה יתרה על נהלים – קומפליינס – הבנקים מפעילים מחלקות שנקראות קומפליאנס compliance, מחלקות אילו אחראיות על אישור הלקוחות חדשים, אישור העברות ושליחת כספים מהחשבון ובעצם אישור של כל פעולה חריגה שהבנקאים מבצעים עבור לקוחותיהם. כיום, תהליך הקבלה והקליטה של לקוחות חדשים מורכב יותר ויכול לקחת כמה שבועות. העברות כספיות גדולות נבדקות באופן אישי ומאושרות לאחר קבלת המסמכים הרלבנטיים. הבנקים הוסיפו הערות אזהרה והיסתייגויות רבות לטפסים הבנקאיים ולמוצרי ההשקעה שהם משווקים.

הקפדה על נהלי העבודה בבנק – כל פעולה חייבת להינתן בכתב בצירוף חתימה מקורית של בעל החשבון או מיופה הכוח. החתימות נבדקות בקפדניות ולא מאושרות במצב שלא בטוח 100% שהלקוח נתן את הוראת הביצוע. הסיבה לכך שאחרי המשבר לקוחות תבעו את הבנקים בגין ביצוע פעולות ואי דיווח ללקוח ובעצם האשימו את הבנקאים במצב העגום.


אתם מוזמנים לפנות אלינו לפגישת הכרות אישית ללא כל התחייבות בטלפון: 4257 03-510 ,

באמצעות דוא”ל: [email protected] או באמצעות טופס יצירת קשר

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© ‫Copyright - gbo-il